fallback

Популизмът остава сериозен проблем за Европа

В ЕС икономическите проблеми и политическата турбулентност имат своите местни специфики

12:41 | 18.12.16 г. 8

Правителствата на страните от ЕС тъкмо се зарадваха, че президентските избори в Австрия бяха загубени от местните десни популисти и дойде новината, че министър-председателят на Италия Матео Ренци подава оставка заради резултатите от референдума, проведен в Италия.

От Bloomberg смятат, че в неясната бъдеща политическа обстановка европейските лидери трябва да решат какви мерки трябва да предприемат, за да върнат доверието на хората в либералните ценности. Ако се провалят, то последиците биха били непредсказуеми. 

Австрийската „Партия на свободата“ няма да изчезне. Популистката партия би била възприета като екстремистка преди немного време – нейната реторика е силно националистическа, антиимигрантска и против ЕС. Норберт Хофер, макар и загубил президентската надпревара, спечели внушителните 48,3% от гласовете на избирателите. Проучванията показват, че тази партия ще получи голяма подкрепа на парламентарните избори в Австрия през 2018 г.

В Италия популлистите набират скорост. Резултатите от проведения референдум бяха направо унизителни за Ренци и той подаде оставка. На бъдещите предсрочни избори се очаква популистката партия Движение „Пет звезди“ да е основен претендент.

Същевременно икономическата ситуация в напълно дезориентираната Италия никак не е добра, а проблемите с банковата криза още не са решени. Финансовата бъркотия може да стане и по-лоша. Ситуацията е толкова неясна, че поставя под въпрос плановете за рекапитализация на Monte dei Paschi di Siena, най-слабата от най-големите италиански банки.

Евентуален крах на банковата система на Италия би оказал изключително сериозни политически последици, тъй като банковите облигации се притежават основно от домакинствата, а заради настоящите нормативни правила на ЕС именно притежателите на облигации поемат голямата част от тежестта на един евентуален банков фалит.

От Движение „Пет звезди“ силно се надяват на подобен развой на събитията. Ако държавата се намеси и реши да поеме банковия дълг върху плещите си, то и без това огромният публичен дълг би станал изключително труден за управление.

Фискалните проблеми на Италия от години насам водят до нулев или близък до нулата икономически растеж. Програмата на министър-председателя (в оставка) на Италия Ренци за реформа засега не може да бъде осъществена. 

В рамките на целия ЕС икономическите проблеми и политическата турбулентност имат своите местни специфики. Следователно всяка една държава трябва да се справя на локално равнище с проблемите си. Въпреки това, ЕС трябва да предприеме колективни мерки срещу растящите антиевропейски настроения.

Сега е добър момент да бъдат показани ползите от ЕС. Италия се нуждае от помощта на останалите държави членки, за да се справи с банковата криза. Съюзът като цяло се нуждае от по-укрепваща фискална политика и по-смекчен тон по отношение на нуждата от фискална дисциплина. Очевидна е и нуждата от ясен диалог с гражданите по отношение на техните притеснения, свързани с ЕС, включително и по-въпроса с мигрантите.

За да се справи с антиевропейския популизъм, ЕС трябва да работи по-добре и това да стане очевидно. Осъзнаването, че идеята за Единна Европа е в беда, би било добро начало.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:35 | 11.09.22 г.
fallback